Dezerter

Dezerter

Dezerter, polski zespół punkrockowy, powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983), na którym znalazły się cztery utwory, w tym m.in. „Spytaj milicjanta”. Rok później miał miejsce legendarny występ Dezertera na festiwalu w Jarocinie, którego zapis znalazł się na kasecie „Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez zespół, wznowionej 30 lat później na kompakcie i winylu. Rok 1987 przyniósł pierwszą długogrającą płytę Dezertera „Underground Out Of Poland” wydaną w USA przez wytwórnię Maximum Rock'n'Roll, a także album „Kolaboracja”, który ukazał się w Polsce. Był to jeden z nielicznych przypadków w historii socjalistycznej fonografii, gdy ingerencje cenzury zostały zaznaczone charakterystycznymi pikaniami. Wiosną 1988 r. została zarejestrowana „Kolaboracja II”, która trafiła do sklepów dopiero rok później.

Wraz z przełomem politycznym i społecznym w Polsce rozpoczął się najaktywniejszy okres w działalności Dezertera – najpierw ukazał się album „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydany również we Francji), później zespół wyruszył na swoją najdłuższą trasę koncertową po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia), zagrał również w Japonii. Lata 90. przyniosły ważne płyty dla sceny hard core punk: „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996) i „Ziemia jest płaska” (1998).

W XXI wieku Dezerter prowadzi prace studyjne z mniejszą regularnością, niemniej jednak kolejne krążki są przyjmowane przez słuchaczy z uwagą, doceniają je również krytycy, a czasem również branża muzyczna, czego wyrazem był Fryderyk 2010 dla albumu „Prawo do bycia idiotą”. Jesienią 2014 r. miała premierę najnowsza płyta Dezertera „Większy zjada mniejszego”. Zespół aktywnie koncertuje w kraju i na świecie (m.in. Niemcy, USA, Wielka Brytania).

Dezerter to:

Robert Matera – gitara, śpiew

Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty

Jacek Chrzanowski – bas

Dezerter online:

Fot. Robert Ochnio

Galeria Dezerter

Sponsorzy

Patroni medialni